Jak poznat jak je kdo sexuálně orientován

Motivace pro zjišťování sexuální orientace u ostatních lidí je především pochopení a logické vysvětlení jejich projevů. Ty se dají při správné identifikaci sexuální orientace i lépe předpovídat (to je velice důležité např. při výběru partnera).

Většina bisexuálů a homosexuálů svou skutečnou sexuální orientaci pod velkým tlakem společnosti tají a hlásí se k heterosexualitě. Značná část z nich svou sexuální orientaci nepřizná ani sama sobě a neustále si v tomto ohledu lže. V důsledku těchto důvodů není možné od zmíněných lidí skutečnou sexuální orientaci přímým způsobem zjistit.

Pokud chceme u ostatních lidí skutečnou sexuální orientaci zjišťovat, musíme tedy přistoupit ke způsobům nepřímým. Vybrané dva z nich jsou zde dále přiblíženy.

Identifikace sexuální orientace na základě vizuálních projevů, chování a prováděných činností
Identifikace sexuální orientace na základě všímání si dílčích projevů

Identifikaceisexuální orientace na základě vizuálních projevů, chování a prováděných činností

Platí, že čím více je člověk sexuálně orientován na stejné pohlaví, tím více projevů opačného pohlaví má (vizuální projevy - pohyby, oblékání, podoba s opačným pohlavím v obličeji atd.; chování).

Bisexuálové a homosexuálové cítí, že jim společensky nastavený "standard" nevyhovuje a snaží se proto od tohoto "standardu" odlišit. Pro daného člověka jsou konkrétní formy tohoto odlišení odvislé od spousty faktorů (pohlaví, věk, IQ atd.).

Některé typické vizuální projevy, projevy chování a činnosti vykonávané jednotlivými sexuálně orientovanými skupinami lidí jsou uvedeny níže.

Heterosexuálové

Vizuální stránka:

Pouze muži – nenosí náušnice [2]; nebarví si vlasy

Pouze ženy – blonďatý přeliv; delší vlasy; používání růžové a bílé barvy v oblékání; pečlivě „zdobené“ nehty (malované, polepené, atd.)

Chování:

- obvykle výrazně nevybočují ze společenských norem ("standard" jim vyhovuje)

- v průměru horší charakter, než u bisexuálů a homosexuálů

Činnosti:

- v průměru méně často než bisexuálové a homosexuálové konzumují alkohol, kouří a užívají drogy

Bisexuálové

Vizuální stránka:

Obě pohlaví – výstřednost; oblečení s vodorovnými pruhy (hlavně trička a mikiny); tmavé oblečení; kožené oblečení (hlavně bundy); piercing(y); dred(y) (u mladších); tetování; pokud nosí brýle, potom často výrazné

Pouze muži - časté nošení pokrývek hlavy (u mladších např. kšiltovka či plátěná čepka s kšiltem, u starších např. klobouk); náušnic(e) v jednom uchu [1]; vlasový přeliv

Pouze ženy - vlasové přelivy: tmavé, červené, vícebarevné (často černo-červené); častější nošení krátkých vlasů [2]; častější nošení kalhot (dlouhých či krátkých) [2]; používané barvy laků na nehty: tmavá (černá, hnědá), křiklavá (tmavě červená, modrá, zelená atd.); u mladších více náušnic (typicky kruhových) v jednom uchu;

Chování:

- v průměru lepší charakter než u heterosexuálů

- v průměru častěji než heterosexuálové vybočují ze společenských norem, které jim nevyhovují (v mládí např. sprejérství či jiné drobné přestupky)

Činnosti:

- v průměru častěji než heterosexuálové konzumují alkohol, kouří a užívají drogy

- v průměru se častěji než heterosexuálové a homosexuálové zúčastňují společenských akcí (často právě spojených s alkoholem či drogami) na kterých jsou typicky zastoupena obě pohlaví (hospody, taneční akce, domácí party atd.)

- častější práce/studium v kolektivu, ve kterém tvoří stejné pohlaví většinu (např. v případě mužů práce/studium v oboru elektrotechnickém či strojním)

- zaměření takřka pouze na práci (v případě, kdy se daný člověk nechce dle své sexuální orientace v partnerských vztazích projevovat)

Homosexuálové

Vizuální stránka:

Obě pohlaví - výstřednost; pohyby (chůze i ostatní pohyby) charakteristické pro opačné pohlaví; podoba s opačným pohlavím v obličeji; tetování; pokud nosí brýle, potom často výrazné

Pouze muži – náušnice v obou uších [1]; časté nošení pokrývek hlavy (u mladších např. kšiltovka či plátěná čepka s kšiltem); používání růžové a bílé barvy v oblékání; vlasový přeliv (často blonďatý)

Pouze ženy – se malují pouze málo nebo vůbec; častější nošení krátkých vlasů [2]; častější nošení kalhot (dlouhých či krátkých) [2]; dredy (u mladších)

Chování:

- v průměru lepší charakter než u heterosexuálů

- v průměru častěji než heterosexuálové vybočují ze společenských norem, které jim nevyhovují (v mládí např. sprejérství či jiné drobné přestupky)

Činnosti:

- v průměru častěji než heterosexuálové konzumují alkohol, kouří a užívají drogy

- častější práce/studium v kolektivu, ve kterém tvoří stejné pohlaví většinu (např. v případě mužů práce/studium v oboru elektrotechnickém či strojním)

- zaměření takřka pouze na práci (v případě, že se daný člověk nechce dle své sexuální orientace v partnerských vztazích projevovat)

 

Čím méně je člověk schopen být šťastný ve vztahu, tím více „si to snaží vynahradit“ v pracovním procesu [2]. Proto je zejména mezi bisexuály a homosexuály, kteří se dle své sexuální orientace nechtějí v partnerských vztazích projevovat, hodně lidí, kteří se věnují takřka výhradně práci, což si lidé v jejich okolí (především heterosexuálové) často neumí logicky vysvětlit.

Bisexuálové/homosexuálové mají většinou lepší charakter než heterosexuálové. Jsou pod velkým tlakem společnosti a jdou v důsledku toho více "do sebe". 

Identifikaceisexuální orientace na základě všímání si dílčích projevů

Uvědomme si, že nic není náhoda. Každý pohled, každé vyřčené slovo i např. každý dílčí čin člověka má svou příčinu a své logické vysvětlení.

Pokud např. někoho "načapáme", že se na nás "zahleděně" dívá, zpravidla to znamená, že ho sexuálně zajímáme (ať už je to muž či žena). Podobně je tomu i v případě slovních projevů typu "to je fešák/kočka" či "ten/ta má dobrou postavu", řečených často zdánlivě "bezdůvodně" mezi řečí (v takovém případě zpravidla platí, že člověka, který tuto narážku vznesl, sexuálně přitahuje člověk, o kterém hovořil).

Sexuální orientace je také velmi dobře čitelná na společenských akcích spojených s alkoholem či drogami. Jak víme, konzumace alkoholu (či drog) má za následek mj. i odstraňování zábran a únavu organismu (zpracovávání alkoholu či drog odčerpává z těla značné množství energie - mj. i té, která je za normálních okolností věnována na přetvařování). V pokročilých hodinách zábavy je z těchto důvodů sexuální orientace přítomných často pozorovatelná i na základě projevů fyzických (objímání, tancování, držení kolem ramen - hlavně mezi muži, líbání atd.). Pokud někdo v pokročilé hodině zábavy iniciuje např. objímání, tanec či polibek s osobou stejného pohlaví, nejedná se o náhodný projev, ale s velice vysokou pravděpodobností o osobu bisexuální či homosexuální.